Theme: v1.3.113
Widgets: v1.1.10

Napísali o nás

FENOMÉNY SVETA

Fenomény sveta v Bošanoch
UČITEĽSKÉ NOVINY, 3. 4. 2019

V Základnej škole v Bošanoch, ako prvej na Slovensku, sa vyučuje nový predmet Fenomény sveta. Základom inovácie je prepojenie predmetov fyzika, biológia, geografia, dejepis zacielené na vzdelávanie konkretného fenoménu. Do celoslovenského projektu je zapojených 10 pilotných škôl. Bošianska škola tento predmet zaradila do školského vzdelávacieho programu od školského roka 2018/2019. Otvoriť »

Poďte na expedíciu do Nórska so známym youtuberom
ZÁKLADNÁ ŠKOLA V BOŠANOCH, 4. 2019

Slovenské školstvo potrebuje zmenu vo viacerých ohľadoch. Učitelia musia často improvizovať, lebo chýba hlavný zdroj materiálov – učebnice pre žiakov a metodické pomôcky pre učiteľov. Nečakať so založenými rukami, kým sa zmení obstarožný systém školstva, je určite mottom ZŠ v Bošanoch. Tá bola jednou z prvých, kde sa deti začali učiť aj za pomoci tabletov a nedávno si pripísala ďalšie prvenstvo. Otvoriť »

Workshop: Načo nám je komunikácia
ZŠ J.J.THURZU, A. BERNOLÁKA 20, DETVA, 3. 2019

Fotodokumentácia z Expedície Komunikácia na ZŠ J.J.Thurzu v Detve Otvoriť »

Škola testovala vo výučbe najmodernejšie vzdelávacie inovácie
TASR, 26. 2. 2019

Ide o jednu z najmodernejších doplnkových vzdelávacích foriem v súčasnosti vo svete. Otvoriť »

Na školách testujú inovatívne vzdelávanie, deti si ho pochvaľujú
TA3, 23. 2. 2019

Na stovkách základných škôl na Slovensku testujú moderný typ výučby. Žiaci druhého stupňa si na týždeň oddýchli od bežného rozvrhu a nové informácie získavali inak – prostredníctvom videí a skupinových aktivít. Takýto týždeň majú za sebou aj na jednej z bratislavských škôl. Deti si inovatívne vzdelávanie pochvaľovali, a atmosféra v triede bola pozitívna. Otvoriť »

Starý gympel ide s dobou: Žiaci si vyskúšajú zážitkové vyučovanie
DNES24, 19. 12. 2018

Náš starý gympel na Kukučínovej ulici v Poprade sa stal nedávno súčasťou inovatívneho vzdelávacieho projektu Expedícia Fenomény sveta. Otvoriť »

Žiaci zo Základnej školy na Karloveskej sa zúčastnia na vzdelávacom projekte Expedícia Fenomény sveta
BRATISLAVADEN.SK, 14. 12. 2018

Na tejto vzdelávacej expedícii žiaci spoznajú témy, ktoré formujú svet okolo nás. Sú to voda, vzduch, slnko, kultúra a komunikácia. Otvoriť »

Učitelia vzdelávajú zážitkovo vďaka projektu Expedícia Fenomény sveta
TASR, 13. 12. 2018

Necelé tri mesiace od spustenia inovatívneho vzdelávacieho projektu Expedícia Fenomény sveta už o neho prejavilo záujem takmer 800 škôl z celého Slovenska. Otvoriť »

Žiaci testujú inovatívny projekt, vzdelávajú sa skrz zážitky
TA3, 10. 12. 2018

Žiaci druhého stupňa základných škôl sa aj o bežných veciach ako je vzduch, slnko, či voda môžu učiť oveľa atraktívnejším spôsobom, ako doteraz. Nezisková organizácia EDULAB im pripravila Vzdelávanie cez zážitky, ktoré je súčasťou projektu Expedícia fenomény sveta. Otvoriť »

J. Machaj o inovatívnom projekte vzdelávania prostredníctvom zážitkov
TA3, 4. 12. 2018

Vzdelávanie cez zážitky je podstatou projektu, ktorý pripravila Nezisková organizácia EDULAB. Nazvala ho „Expedícia Fenomény sveta“. Žiaci druhého stupňa základných škôl sa o bežných veciach ako je vzduch, slnko, či voda učia atraktívnejším a pútavejším spôsobom, ako na klasickej výučbe. O tomto projekte sme sa rozprávali s riaditeľom organizácie EDULAB, ktorá s týmto projektom prišla. Otvoriť »

Žiaci si vyskúšajú zážitkové vyučovanie
PÚCHOVSKÉ NOVINY, 23. 11. 2018

ZŠ Mládežnícka Púchov sa stala nedávno súčasťou inovatívneho vzdelávacieho projektu Expedícia Fenomény sveta. Bude tak jedna z prvých škôl na Slovensku, ktorá začne využívať úplne nové vzdelávacie materiály určené na medzipredmetovú výučbu. Otvoriť »

Reportáž zo Základnej školy T. J. Moussona v Michalovciach
TV MISTRAL, 22. 11. 2018

Základná škola T. J. Moussona v Michalovciach začala realizovať projekt pod názvom Fenomény sveta, ktorý má za cieľ vyučovať žiakov inovatívne. Ide o vyučovanie, ktoré sa mení na dobrodružnú expedíciu k hraniciam ľudského poznania. Otvoriť »

Mladý učiteľ Ján Machaj: Školstvo na Slovensku je veľmi konzervatívne
STARTITUP, 18. 11. 2018

Učiteľ filozofie a riaditeľ EDULABu Ján Machaj o tom, ako je na tom naše školstvo • EDULAB chce priniesť reformu do nášho vzdelávacieho systému • Deťom chcú ukázať inovatívne metódy vzdelávania pomocou digitálnych technológií • Budeme sa inšpirovať fínskym vzdelávacím systémom? Aká je budúcnosť nášho školstva? Otvoriť »

Vyučovanie na základných školách postúpilo na nový level. Prichádzajú Fenomény sveta
DENNÍK N, 14. 11. 2018

Na školy sa dostáva zážitkové vyučovanie. S Fenoménmi sveta žiaci prepájajú svoje poznatky z viacerých predmetov a hľadajú ich praktické využitie. Otvoriť »

Vzdelávací projekt využívajúci videá od britskej BBC školy zaujal
TASR, 8. 11. 2018

Počet základných škôl a osemročných gymnázií, ktoré sa zaregistrovali do projektu Expedícia Fenomény sveta od neziskovej organizácie EDULAB už prevýšil 700. Otvoriť »

Stovky škôl otestujú unikátny vzdelávací projekt. Spolupracuje na ňom BBC či youtuber
FORBES, 4. 11. 2018

Cieľom projektu Fenomény sveta je priniesť do škôl zážitok, objavovanie a dobrodružstvo. Prináša ho nezisková organizácia EDULAB, ktorá na ňom spolupracovala aj so spoločnosťou BBC. Súčasťou vzdelávacích materiálov tak budú videá spomínanej spoločnosti, špeciálne prispôsobené jednotlivým témam. Mimo školy zas majú žiakov vtiahnuť videá slovenského youtubera Miroslava Baču. Otvoriť »

Nové formy vzdelávania
RTVS, 29. 10. 2018

Zaujať dnešné deti v škole je naozaj ťažké. Nezisková organizácia EDULAB sa o to snaží už niekoľko rokov. Najnovšie prišli s projektom Fenomény sveta, kde sa deti učia napríklad o vzduchu, vode alebo slnku medzipredmetovo – teda naraz z viacerých pohľadov. V Nitre tento inovatívny spôsob vyučovania predstavili slovenským učiteľom. Viac o ňom Jolane Čulákovej povedal Ján Machaj, riaditeľ neziskovej organizácie EDULAB. Otvoriť »

Nové predmety pre inovatívne vzdelávanie
TV NITRIČKA, 23. 10. 2018

Expedícia Fenomény sveta je projekt, ktorým Nezisková organizácia EDULAB reaguje na prieskum robený medzi učiteľmi, ktorý poukázal na to, že školy na Slovensku majú nedostatok vhodných vzdelávacích materiálov pre medzipredmetovú výučbu. Otvoriť »

Pedagógovia majú záujem o alternatívnu výučbu, vyskúšajú nový projekt
TA3, 20. 10. 2018

Medzi slovenskými učiteľmi je veľký záujem o alternatívne spôsoby vyučovania. V Košiciach sa stretlo takmer 150 pedagógov, ktorí chcú v podmienkach nášho školstva vyskúšať inovatívny vzdelávací projekt. Jeho podstatou nie je výučba v rámci jednotlivých predmetov, ale podľa vybranej témy. Otvoriť »

Školám môže pomôcť projekt medzipredmetovej výučby
TASR, 18. 10. 2018

Expedícia Fenomény sveta je inovatívny vzdelávací projekt. Otvoriť »

Britská BBC mieri do slovenských škôl. Predmet Fenomény sveta je absolútny unikát
EDUWORLD.SK

Nezisková organizácia EDULAB prináša v spolupráci so spoločnosťou AGEMSOFT a britskou BBC do slovenských škôl nový jedinečný vzdelávací projekt. Fenomény sveta budú učiť deti moderne o 5 javoch a odhalia im svet v súvislostiach. Otvoriť »

Nový projekt na medzipredmetovú výučbu
UCN, 10. 9. 2018

Nezisková organizácia EDULAB je v prostredí škôl etablovanou značkou, známou medzi učiteľmi a riaditeľmi škôl svojimi inovatívnymi projektami s vysokou kvalitou. Projekty ako Moja prvá škola, Misia Modrá planéta s Kozmixom, či Malá finančná akadémia, do ktorých sa zapojili stovky učiteľov s tisíckami svojich žiakov sú toho najlepším dôkazom. V aktuálnom školskom roku prichádza EDULAB s ďalším projektom zameraným na výučbu prierezových tém – EXPEDÍCIA FENOMÉNY SVETA (www.fenomenysveta.sk). O detailoch projektu informuje Ján Machaj, riaditeľ EDULAB-u. Otvoriť »

Odborník poskytol iný pohľad na naše školstvo: Nie je to katastrofa
HNONLINE, 1. 9. 2018

video: Rozhovor v štúdiu Otvoriť »

Chcete, aby sa vaše deti učili inovatívne? Sledujte moderné vzdelávacie projekty a upozornite na ne školu
HNONLINE, 20. 8. 2018

Odborníci sa zhodujú, že dnešní žiaci sa v škole učia rovnako ako ich rodičia a starí rodičia. A to nie je dobré, lebo svet sa medzitým výrazne posunul a požiadavky na človeka sú dnes úplne iné, ako kedysi. Výsledkom je, že zo škôl nám vychádzajú absolventi, ktorí nemajú požadované zručnosti. Otvoriť »

Nedostatok materiálov brzdí výučbu prierezových tém, ukázal prieskum
SITA, 4. 6. 2018

Učitelia považujú za najdôležitejšie prierezové témy environmentálnu výchovu či finančnú gramotnosť. Otvoriť »

O výučbu prierezových tém majú učitelia záujem, tvrdí EDULAB
TASR, 3. 6. 2018

Školy v súčasnosti organizačne zabezpečujú výučbu prierezových tém najviac v rámci bežného rozvrhu alebo projektového vyučovania. Otvoriť »

„Do projektu sme sa zapojili aj preto, že je naozaj dobrý pre deti aj pre učiteľov. Keď sme o ňom rozprávali kolegom, myšlienka sa im páčila a mali chuť sa podieľať na jeho realizácii. Tešíme sa hlavne na to, ako bude učenie deti baviť.“
RNDr. ZUZANA HANUDELOVÁ
Základná škola, Komenského 13, Sabinov
„Zaujala nás možnosť získať a zároveň žiakom sprístupniť jedinečné vzdelávacie materiály, ktorých súčasťou sú videá z BBC či Expedícia Fenomény sveta s mladým YouTuberom. Aj my, učitelia, potrebujeme pri svojej práci motiváciu, aby sme učili tak, ako sa od nás očakáva v 21.storočí. Túto motiváciu nám prinášajú Fenomény sveta vo forme inovatívnych vzdelávacích metód, úžasných vzdelávacích materiálov a digitálnych technológií.“
Mgr. KATARÍNA ŠALAMÚNOVÁ
Základná škola, Mládežnícka 1434/16, Púchov
„Fenomény sveta, to je množstvo kvalitných materiálov na vyučovanie, hotové metodiky pre učiteľov, možnosť vyskúšať si inovatívne metódy vyučovania, nový rozmer vyučovania a možnosť ukázať iným, že inovácia začína od učiteľa, od jeho myslenia a nastavenia.“
Mgr. GABRIELA KUKLIŠOVÁ
Základná škola J. J. Turzu, Detva
„Mnohí mladí ľudia, samozrejme, aj žiaci na našej škole, sledujú YouTuberov, ktorí sa často stanú ich inšpiráciou či idolom. A práve tento projekt je skvelou a zaujímavou možnosťou zapojiť našich žiakov do vedomostných výziev s YouTuberom Bačom, ktorí ich prevedie rôznymi svetovými destináciami a bude ich motivovať k súťaži o objavnú expedíciu do nórskych fjordov.“
Mgr. GABRIEL STACH
Základná škola, Trieda SNP 20, Banská Bystrica
„Videá BBC, ako aj kvalitne spracované medzipredmetové aktivity prepojené na inovatívne spôsoby výučby nám pomôžu naplniť naše ciele. Tak ako v tomto roku, tak aj v rokoch budúcich budeme tento projekt implementovať do výučby na našej škole a veríme, že projekt bude pre nás a našich žiakov veľkým prínosom.“
Mgr. KATARÍNA KURUCOVÁ
Základná škola, Komenského 13, Sabinov
„V projekte Expedícia Fenomény sveta vidíme možnosť oživenia klasického vyučovania o nové prvky. Hlavne žiaci, ktorí majú problém s učením, budú mať prostredníctvom týchto netradičných metód možnosť zapojiť sa do vyučovacieho procesu zaujímavým spôsobom.“
Mgr. LENKA PAĽOVÁ
Základná škola T. J. Moussona, Michalovce
„Fenomény sveta ma okamžite zaujali, keďže ich obsahom sú aj videá BBC a ja vyučujem anglický jazyk. Zároveň ma nesmierne bavia nové výzvy. Vedenie školy navrhlo  realizovať vzdelávanie cez nový školský predmet s názvom „Bádanie“. Ja osobne sa zaujímam o fyziku, kultúru, milujem knihy, dokumenty a toto bolo ako splnený sen. Myslím si, že presne takéto niečo v našom školstve chýba - prepájanie tém, jazykov, kultúr a pod. Vzdelávanie by sa malo realizovať komplexne a nie čiastkovo. Už teraz viem, že vyučovanie bude zážitkové nielen pre deti, ale aj pre mňa.“
Mgr. MIROSLAVA ZÁVADSKÁ
Základná škola, Pribinova 123/9, Nováky
„Expedícia Fenomény sveta posúva vzdelávanie do ďalšej dimenzie. Žiak sa stáva výskumníkom a učiteľ sa posúva čoraz viac do roly facilitátora. Jednotlivé fenomény sú predstavované v súvislostiach, ktoré sú názorne prezentované pomocou unikátnych videí z dielne BBC. Prepojenie s anglickým jazykom umožní učiteľom aplikovať metódu CLIL do vyučovania. Hlavný význam tohto projektu však vidíme v uplatňovaní medzipredmetových vzťahov a komplexnosti, ktorou sa jednotlivé fenomény vyznačujú.“
Ing. DANIELA KOPINSKÁ
Gymnázium, Kukučínova 4239/1, Poprad
„Zapojenie do projektu Fenomény sveta vnímam ako príležitosť zatraktívniť vyučovací proces nielen pre žiakov, ale aj pre samotných učiteľov na našej škole. S využitím moderných metód, aktivít a videí, ktoré tento projekt obsahuje, môžeme u žiakov zvýšiť záujem o vzdelávanie, otvoriť im nové pohľady na aktuálne témy a zároveň aj obohatiť klasické vyučovanie.“
Mgr. LENKA HARVANOVÁ
Základná škola, Trieda SNP 20, Banská Bystrica
„Expedícia Fenomény sveta dokáže vtiahnuť žiaka do problému v širšom kontexte. Žiak sa stáva členom expedície, kde hľadá riešenia formou tímovej spolupráce. Pritom si neuvedomuje, že úlohy rieši medzipredmetovo, ale rieši ich z hľadiska vyriešenia problému a to je práve ten inovatívny pohľad. Predmety sa navzájom prelínajú. Takéto vymanenie sa z predmetov, tento širší pohľad je nóvum i pre nás učiteľov. Je to pre všetkých výzva, na ktorú sa tešíme.“
Mgr. RÓBERT HARMATA
Základná škola, Benkova 34, Nitra